MENU

tel. 534 008 555

tel. 534 008 999

tel. 22 751 23 87

Geometria zawieszenia samochodowego - czym jest i kiedy kontrolować?

Cały układ zawieszenie odgrywa bardzo istotne znaczenie w każdym samochodzie. Producenci aut zachęcają więc, aby kierowcy regularnie kontrolowali geometrię samochodu.

Dzięki temu mogą być bezpiecznie użytkowane na polskich i zagranicznych drogach przez kolejne lata. To przecież geometria samochodu ma wpływ na to, że auto prosto porusza się na drodze, nie zjeżdża na żadną stronę.

Sprawia, że kierownica działa bez zarzutu, a opony idealnie przylegają do powierzchni drogi. Gdybyśmy zauważyli, że nasze auto ma pewne problemy z układem zawieszenia, to jak najszybciej powinniśmy zareagować.

Dzięki temu ochronimy auto przed poważniejszymi uszkodzeniami, a zarazem przed nieregularnym zużywaniem się opon samochodowych. Sprawni mechanicy w mgnieniu oka będą mogli nam wykazać, gdzie pojawiła się usterka, i jak należy ją szybko oraz skutecznie wyeliminować. Zdarza się, że należy wymienić pewne podzespoły zawieszenia.

 

Geometria zawieszenia bagatelizowana przez kierowców

 

Ocenia się, że wielu kierowców w naszym kraju nie zwraca uwagę na układ zawieszenia. A przecież wpływa on na stabilność poruszania się samochodu oraz jego kierowalność. Przez to często dochodzi do wielu wypadków, ponieważ kierowcy nie byli w stanie zapanować nad swoimi samochodami. Można jednak temu skutecznie przeciwdziałać.

 

Kiedy sprawdzać geometrię układu zawieszenia?

 

Mechanicy z Serwis Auto Pik podpowiadają, aby kontrolować geometrię zawieszenia przynajmniej co roku. Gdybyśmy jednak uczestniczyli w pewnej kolizji, wjechali w dużą dziurę, źle na krawężnik, to należ wybrać się do warsztatu samochodowego jeszcze szybciej. Dzięki temu zostanie przeprowadzony standardowy przegląd układu zawieszenia. Taki przegląd jest również wskazany, gdy zastanawiamy się nad zakupem samochodu używanego. Warto w serwisie upewnić się, że i pod tym względem jest on świetnie przygotowany oraz gotowy do bezpiecznego użytkowania.

 

Przed kontrolą zawieszenia:

 

- sprawdzenie stanu elementów łączących wahacze z nadwoziem (silentblokami)

- sprawdzenie stanu sworzni wahaczy

- sprawdzenie drążków kierowniczych i ich końcówek

 

Dopiero po takiej weryfikacji dochodzi do ustawienia geometrii dostosowanej do danej konstrukcji samochodu.

Najczęściej jej koszty wynosi w granicach 150-250 zł.

 

O wiele rozsądniej jest jednak zdecydować się na taki wydatek, aby móc później mieć świadomość, że na drodze poruszamy się już bezpiecznym autem.

 

 

 

 


 

 

07 września 2017

BLOG

Stronę stworzył zespół XpertWebIndia

FIRMA PiK AUTO SERWIS © 2017

UL. BRUKOWA 12

05-092 ŁOMIANKI

CZYTAJ WIĘCEJ